(Z)lom přišel a zůstane dlouho v nás

V minulém týdnu proběhl tábor Hnutí Brontosaurus ve spolupráci s naším gymnáziem a Ostravskou univerzitou. Pestrý program tvořil výzkum se spoustou zábavy.

V dopoledních hodinách jsme pomáhali s údržbou vzácné lokality v lomu nedaleko Staré Vsi u Bílovce. Bylo potřeba odstranit invazní druhy rostlin a pokosit louku tradiční metodou v stepní části lomu, aby zde zůstal prostor pro mateřídoušku, čičorku a štírovník, na které jsou vázané vzácné druhy motýlů a samotářských včel. Provedli jsme výzkum motýlů a dalších chráněných druhů, které se v této vzácné lokalitě vyskytují.

Odpoledne byl pro nás připraven zážitkový program, který během celého týdne zahrnoval hry, besedy a workshopy na téma udržitelného života a individuálních možností každého z nás, jak zlepšovat životní prostředí ve svém bezprostředním okolí.

První den jsme putovali po okolí Bílovce a poznávali místní krajinu v průběhu dob minulých. Den nato přijela paní Pavla Přikrylová s dcerou otestovat pilotní klimatický program a zkusili jsme si navrhnout adaptační opatření na změny klimatu v Bílovci a okolí. Ve středu jsme měli besedu s Pavlem Mrvou o historii Bílovecka ve 20. století a o možnostech občanské aktivity. Ve čtvrtek jsme navázali zážitkovým programem – cestou časem po budově školy – o odsunu Sudetských Němců. Předposlední den byl věnován inspiraci k udržitelnému osobnímu životu – vyráběli jsme bezobalový tuhý šampon z přírodních surovin, vlastní kvásek, ze kterého jsme si v sobotu na ohni upekli hady na tyčce. Navíc jsme si poslechli výklad Klárky Čechové o snižování odpadů v domácnosti a prezentaci Ondry Gonsorčíka o dálkových pochodech přírodou. Poslední den jsme završili hledačkou v lomu a společným noclehem pod širákem.

(Z)lom k velké spokojenosti nás všech úspěšně proběhl, zůstane dlouho v nás a již nyní se těšíme na jeho pokračování v letech následujících.

Ing. Mgr. Veronika Vavrečková a Mgr. Vít Šustek