Z deníku divadelních příprav představení Před Bouří

10.10.2016

V pondělí 10.10.2016 jsme jeli navštívit Divadlo loutek v Ostravě, a to představení Bouře od Williama Shakespeara, které mělo premiéru 29.4.2016 v rámci projektu Shakespeare 2016. Hodinu času před začátkem představení jsme se rozhodli strávit společným předčítáním zkráceného textu v překladu pana Jiřího Joska, abychom věděli, na co se to vlastně jdeme podívat.

Představení bylo velmi pěkné a zábavné. Všechny nás to přeneslo do děje a připadali jsme si, jako bychom byli jeho částí. Díky němu jsme si také přiblížili charaktery všech postav (Alonso, Sebastian, Prospero, Antonio, Ferdinand, Gonzalo, Kalibán, Trinkulo, Stefano, Miranda, Ariel, Iris, Ceres, Juno), což nám velice pomůže při navrhování vzhledu loutek, které budeme vyrábět v hodinách výtvarné výchovy, a taky při naší tvůrčí práci. Po hře jsme se přesunuli do zkušebny herců z Divadla loutek a sešli jsme se s lektory Hankou Volkmerovou a Tomášem Volkmerem, kteří s námi na projektu spolupracují. Hanka a Tomáš nám vyzradili své nápady a my zase ty naše. Vyměnili jsme si názory, pověděli si o našich představách a poradili se, co bychom do naší příští schůzky mohli stihnout. Nejdůležitější bylo vymyslet nový dramatický text, který by mapoval Prosperovu minulost, a to jeho dřívější život vévody v Miláně.  A stihli jsme toho mnohem víc, než jsme všichni čekali..

14.10.2016

V pátek 14.10.2016 jsme v hodině češtiny byli všichni velice překvapení, když Matyáš Khýr zvedl ruku a řekl, že od pondělka 10.10. stihl napsat celou divadelní hru Před Bouří. Paní učitelka Tesařová tedy neváhala a pustila se s námi do čtení fungl nové divadelní hry. Všichni jsme byli překvapeni, protože Matyášův dramatický text byl naprosto perfektní, a navíc ve verších! Pustili jsme se do obsazování rolí a prvního čtení.

Po 12.hodině dorazili divadelní lektoři – Hanka a Tomáš – do auly, kde jsme měli smluvený sraz. Všichni jsme se pozdravili a posedali se do kolečka. Nejdříve jsme si zase popovídali o našich představách a o novém dramatickém textu, avšak poté jsme se postavili a následovalo klasické herecké rozehřátí. Několik cviků na rozhýbání, vžití se do role a rozmluvení. Některé jsme už znali z našich předchozích návštěv. Hru HO-JA-SA už umíme skoro lépe než herci samotní. Taky jsme se výrazně zlepšili ve stavění živých obrazů. A naše hra na město byla rozhodně lepší než minule – 18.dubna – díky úžasnému hudebnímu doprovodu Jendy Štípka..

Po pauze na oběd jsme si rozdělili všechny role a prošli jsme si dramatický text a scénosled. Netrvalo dlouho a už jsme zkoušeli první scénu s Kalibánem, čarodějnicí Sykorax a duchem Arielem. Rozhodli jsme se, že tato scéna proběhne jako stínové divadlo. Nejen, že nikdo nemámě šest rukou, abychom přesně ztvárnili Sykorax, ale hlavním důvodem je, že se odehrává úplně jinde než zbytek hry. Upřesnili jsme si, co se ve scéně musí objevit a co tam zase být nesmí, a poté jsme se rozhodli naši zkoušku v 15h ukončit. Do příští zkoušky s divadelními lektory máme sice času víc, ale zároveň i mnohem víc práce. Především musíme doladit Matyášův dramatický text do definitivní hratelné podoby ve spolupráci s divadelními lektory. Tak snad to zvládneme!

Věra Řeháčková, Zdeněk Řeháček za 9. A