Úplné zatmění

A ten blikající špagát uprostřed znamená co?

Když se řekne Úplné zatmění, na první dobrou se mi vybaví film veleúspěšné polské režisérky Agnieszky Holland. Díky ostravské Komorní scéně Aréna už ale vím, že existuje i stejnojmenná divadelní hra britského dramatika Christophera Hamptona a že právě on přetavil svou hru ve filmový scénář.

Příběh dvou francouzských tzv. prokletých básníků 2. poloviny 19. století, Paula Verlaina a Arthura Rimbauda, příběh plný vášně, nenaplněných snů, zmaru, nepochopení a snad i velké lásky. Nezkrotný mladičký Rimbaud s obrovským darem od Boha zkříží cestu už proslavenému Verlainovi. Co toto setkání přinese? Zajděte si do Arény, nebudete litovat.

A jak to bylo s tím špagátem? Na to se zeptal milovník divadla O. Š. z oktávy přímo dramaturga KS Aréna Tomáše Vůjtka a dozvěděl se: Netradiční příběh, netradiční scéna. Jejím autorem je režisér představení André Hübner-Ochodlo. Inspiroval se Manetovým obrazem Bar ve Folies-Bergere. Divák sleduje dění „v rámu obrazu“, ale i před obrazem a zároveň to, co se odráží v zrcadle, tedy jaksi za obrazem. Tedy alespoň tak nějak jsem to nakonec pochopila. Celá scéna je vertikálně přepůlena barevně blikající linkou (špagátem; to, jak ji nazval pan Vůjtek, nelze před desátou zveřejnit)… prý libůstka pana režiséra. Ta jediná i mně na celém představení trošku vadila. Dění na jevišti provázela živá hudba, no a výkony hlavních protagonistů? Tradičně skvělé.

Případné dotazy ke hře zodpověděli a mnohé další zajímavosti dodali v besedě po představení zmíněný dramaturg divadla Tomáš Vůjtek a představitel Verlaina Josef Kaluža. Prostě zase to stálo za to!

PS: Ve správném článku by asi nemělo chybět ono – kdy, kde, kdo… Tedy: 24. 11. 2023 bílovečtí gymnazisté opět v ostravské Aréně.

Mgr. Pavlína Andreeová

Zdroj fotek: https://divadloarena.cz/repertoar/uplne-zatmeni/#