Triumf GMK v krajském kole soutěže EUROREBUS

Zlatým písmem se do dějin kabinetu zeměpisu zapsala neděle 23. dubna léta Páně 2017. Zmíněného dne se konalo krajské kolo soutěže EUROREBUS v prostorách VŠB-TUO.  GMK reprezentovalo 11 týmů v kategorii soutěžních tříd a 5 individuálních soutěžících. Konkurence letos neměla obdoby, v každé z kategorií se o místenku do celostátního kola utkalo 45 – 63 úspěchu chtivých týmů.  O obrovském zájmu svědčila aula Vysoké škole báňské, která, zcela neobvykle, praskala v nedělních odpoledních hodinách ve švech.

Soutěžní atmosféra tak byla více než vypjatá a očekávání všech nemohla být vzhledem k přísným regulím soutěže naplněna. Vždyť postoupit mohla vždy jen elitní pětice. I přes všechny nesnáze a tvrdou konkurenci Gymnázium M. Koperníka sklízelo početné úspěchy. Jméno naší školy bylo frekventovaně skloňované při slavnostním vyhlašování výsledků.

V kategorii ZŠ 01 (kat. 6. a 7. ročníků a odpovídajících tříd víceletých gymnázií) obsadilo družstvo sekundy v improvizovaném složení: Lucka Gorná, Adam Jaroš a Vojtěch Sukup krásnou 8. příčku, družstvo primy pak s dvoubodovým mankem obsadilo 15. místo.

V kategorii ZŠ 02 (8. a 9. ročníků a odpovídajících tříd víceletých gymnázií) obsadila kvarta ve složení: Ondřej Besta, Štěpán Postava a Zuzana Janovská 10. příčku s obrovským bodovým skóre.

V kategorii SŠ pak zazářilo družstvo 3. B ve složení: Michal Kresta, Nina Rečková a Ondřej Gonsorčík, které se na základě 5. místa automaticky kvalifikovalo do celostátního kola! Šikovně si vedli i individualisté: Daniela Vojvůtková obsadila 8. místo a Jakub Feilhauer 9. místo.

Vzhledem k mimořádnému zájmu o soutěž a nevyrovnanosti sil mezi jednotlivými krajskými koly, bylo vyhlášeno pořadatelem soutěže pravidlo divoké karty. Ta připadá 10 nejúspěšnějším řešitelům v republice z každé soutěžní kategorie, kteří se nekvalifikovali do celostátního kola. Právě díky této novince bude GMK reprezentovat kromě družstva 3. B také družstvo kvarty! A aby nebylo radosti málo, své místo v celostátním kole si vydobyli také Jakub Feilhauer a Daniela Vojvůtková.

Všem zúčastněným tímto náleží obrovský dík za vzornou reprezentaci školy a postupujícím přejeme mnoho štěstí a zdravý úsudek v celostátním kole, konaném v Praze 5. června.

Mgr. Tomáš Fryč