Švýcarsko

Studenti Gymnázia Mikuláše Koperníka, které baví fyzika, zeměpis nebo třeba rádi cestují a poznávají nové věci, se zúčastnili zájezdu do Švýcarska. Na dlouhou cestu se vydali autobusem v sobotu večer 4. listopadu. Společně s nimi cestovali také studenti z Hlučína a Ostravy. Od nás se vypravilo deset studentů a doprovázel nás pan profesor Pavel Novák.

První den ráno jsme ještě za soumraku přijeli do ostrovního města Lindau. Dále jsme pokračovali do Kostnice, kde jsme si prohlédli Husův dům a katedrálu. Poté jsme dojeli do Technorama, kde nám ukázali výrobu blesků a mohli jsme se podívat na spoustu zajímavých pokusů na téma optika, frekvence, elektřina a další. Sice jsme zde byli jen chvilku, ale stálo to za to. Přespali jsme v dřevěných chatách.

V pondělí se uskutečnil náš nejdůležitější bod programu, a to návštěva Cernu – Evropské organizace, která zkoumá především částice a zabývá se částicovou fyzikou. Nachází se zde také několik urychlovačů částic, z toho nejdelší urychlovač LHC měří 27 km. Po Cernu jsme ještě zamířili do Ženevy.

V úterý jsme se dozvěděli, jak se vyrábí sýr a čokoláda. Dostali jsme se totiž do sýrárny Gruyére a do čokoládovny Cailler. Tam to bylo obzvlášť pěkné, ukázali nám suroviny, ze kterých se čokoláda připravuje, a navíc jsme mohli neomezeně ochutnávat. Každý z nás si také nějakou tu čokoládu koupil.

Naposledy jsme zavítali do Bernu – hlavního města Švýcarska. Bern má historické centrum, kde se nachází například orloj nebo Einsteinův dům. Po prohlídce Bernu jsme se vydali na zpáteční cestu.           V autobusu se sice moc nedalo spát, ale výlet byl fakt cool a každému bych ho doporučila.

Karolína Bambasová