Prváci ve Vědecké knihovně Olomouc

Všichni studenti prvních ročníků absolvovali v pondělí 15. 10. 2018 exkurzi do Olomouce. Tentokrát nebyly v plánu památky, zoo ani aquapark, ale jedna z nejstarších českých knihoven, která má jako jedna z mála v republice právo povinného výtisku. To znamená, že všechno, co kdo v České republice vydá, musí poslat do této instituce. Týká se to nejen knih, ale i novin, časopisů, CD, DVD … Jinými slovy: najdete zde úplně všechno. A pokud něco nevyšlo u nás, můžete využít meziknihovní službu a nechat si titul poslat odkudkoliv na světě.

Že se tato knihovna liší od běžné, je poznat už na první pohled. Regálů se knihami najdete poskrovnu, vše se vyřizuje přes elektronický katalog a vy si na přepážce vyzvednete pouze objednané výtisky. Pokud knihu nepůjčují domů, můžete si ve studovně udělat poznámky. Kromě hlavní studovny zde najdete například studovnu novin nebo oddělení historických fondů. A právě do něj jsme po prohlídce knihovny zamířili. Vyslechli jsme si povídání o tom, jak se knihy vyvíjely, na co se psalo, kde a jak se knihy skladovaly a spoustu dalších zajímavých informací. Kromě toho jsme si mohli sáhnout třeba na první vydání Babičky nebo Máchova Máje.

Nedávno se mi zalíbil jeden kreslený vtip, kde dva muži stojí před vchodem do knihovny a jeden tomu druhému říká: „|Nechoďte tam, budete moc chytrej a nebudou vás mít pak rádi.“

Tak já doufám, že tam naši prváci při studiích na gymnáziu nebo na vysoké škole stráví co nejvíce času.

Mgr. Jindřich Foltas