Přírodovědná dopoledne na Gymnáziu Mikuláše Koperníka

Ve dnech 1. a 2. 12. proběhla na Gymnáziu M. Koperníka přírodovědná dopoledne pro žáky 6. a 7. ročníků ZŠ TGM a ZŠ Komenského. Akce, kterou v průběhu dvou dnů navštívilo přibližně 120 žáků,  se mohla uskutečnit díky dotaci města Bílovce.
Zajímavé pokusy z chemie připravili Mgr. Martina Lubojacká a Mgr. Tomáš Tesarčík – velmi obětavě jim pomáhaly studentky septimy Vendula Bilová, Tereza Jurgová, Zuzana Širůčková a Kateřina Zástěrová. Žákům ZŠ  ukázali, jak se v potravinách provádí důkaz škrobu, glukózy a vitamínu C, a předvedli např. světélkující spirálu, “ducha“ z baňky a  oblíbené v dlani hořící plynové bubliny.
Fyzikální experimenty připravili Mgr. Tomáš Táborský  a RNDr. Radmila Horáková, velmi platnými asistentkami byly studentky 2. B Vanda Kostková a Míša Vrbecká. Zajímavé pokusy se týkaly výbojů v plynech, pod UV světlem si žáci prohlédli ochranné prvky našich i zahraničních bankovek a dokladů, další demonstrací byl ohyb laserového paprsku na mřížce, vlase a tenké hraně klíčů. Z oblasti mechaniky viděli žáci princip raketového motoru a na vlastní kůži se mohli na otáčivé stoličce přesvědčit o platnosti zákona zachování točivosti. Další zajímavostí byly experimenty využívající stroboskopického efektu.
Všichni účastníci přírodovědných dopolední dostali kromě malého občerstvení i drobné dárečky – veselou periodickou tabulku prvků v laminátovém obalu a kovový hlavolam.
Věříme, že se žákům bíloveckých základních škol předvedené experimenty líbily a že celá akce nejen prohloubila spolupráci mezi gymnáziem a základními školami, ale také přispěla k tolik potřebné popularizaci přírodovědných předmětů.

RNDr. Radmila Horáková