Předvánoční Vídeň

Dne 13. 12. 2016 se žáci našeho gymnázia vypravili na zájezd do předvánoční Vídně. Pro mnohé z nás to byla vůbec první návštěva Vídně ve slavnostním kabátu, ale troufám si říct, že vydařená. Náš průvodce a zkušený tým pedagogů nám zasvěceně představili toto město. Například: „Věděli jste, že se zde ve zdejším muzeu nachází největší sbírka meteoritů na světě?“

Naše první prohlídka se započala u Hofburgu a po pár hodinách se skončila u Stephansdomu, kde jsme dostali konečně rozchod. Mnoho z nás se zde vydalo na návštěvu jednoho z vánočních trhů, který nás pohostil dobrým nealkoholickým svařeným vínem a mnohými komickými situacemi při snaze se domluvit. Někteří odvážlivci se vydali na prohlídku Jižní věže, jež je se svými 343 schody a 137 metry jednou z nejvyšších staveb ve Vídni.  Naše prohlídka města pokračovala po cca 45 minutách směrem k muzeím. Cestou jsme prošli kolem Nové radnice, kostela sv. Karla Boromejského, morového sloupu a hrobky Habsburků, u které jsme byli podrobeni pořádnému přezkoušení znalostí názvů českých měst v němčině. Konec poznávacího okruhu skončil před muzeem, stejně jako začal. Mohli jsme si vybrat, jaké muzeum navštívíme, podmínkou však bylo navštívit alespoň jedno. Na výběr bylo například Přírodovědné, Uměleckohistorické nebo Albertinum, v němž byli k vidění surrealisté, impresionisté a další umělecké směry, k lákadlům patřil například Monet, Picasso a další.

Po prohlídce jsme se mohli vydat na dobrodružnou cestu Vídní a navštívit trhy před Rathausem. Měli jsme možnost si zabruslit na umělém kluzišti, koupit suvenýry nebo dárky pro příbuzné. Mimochodem, překvapující bylo, že se zkracující se vzdáleností od centra rostla jejich cena, někdy i o několik eur. Když jsme poté tu dlouhou túru zakončili u autobusu, byl konečně prostor dát odpočinout našim unaveným nohám po celodenním výletu a začít vstřebávat své zážitky.

Doufám, že se výlet všem zúčastněným líbil alespoň z poloviny tak jako mně. A mně se líbil náramně.

Patrik Kopčan, 2. B