Oblastní kolo recitační soutěže Čtvrtlístek ovládl Matěj Raška

Komorní scéna Aréna v Ostravě. Ne, tentokrát nejedeme na divadelní představení. Divadlo propůjčilo svá prkna, která znamenají svět, mladým recitátorům Moravskoslezského kraje. Známé rčení říká, že trocha poezie nikoho nezabije. A má pravdu.

Protože v klasické recitační soutěži neexistuje kategorie středních škol, účastní se naše gymnázium každoročně s žáky vyššího gymnázia soutěže Čtvrtlístek. Tuto soutěž vyhlašuje již 6 let Gymnázium Děčín ve spolupráci s děčínským divadlem, záštitu nad touto soutěží převzali kromě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky také hejtmani a primátoři krajských měst. Patrony soutěže jsou herci Jan Potměšil a Radek Valenta.

Soutěžní přehlídka je zároveň vzpomínkou na herce Rostislava Čtvrtlíka, po kterém nese také jméno. Probíhá ve dvou kategoriích: v kategorii A recitují jednotlivci jeden básnický a jeden prozaický text, v kategorii B soutěží jednotlivci nebo dvojice v dramatizaci textů. Výkony soutěžících hodnotí odborná porota.

V první kategorii reprezentoval naši školu žák 4. ročníku Matěj Raška, který se soutěžní přehlídky účastní pravidelně již několik let. Letos se mu podařil husarský kousek. Po prosincovém vítězství ve školním kole se stal nejlepším recitátorem celého Moravskoslezského kraje a postupuje do celostátního finále, jež se uskuteční v Děčíně na konci dubna. Matějovi gratulujeme a věříme, že školu bude stejně důstojně reprezentovat i mezi velkými jmény a hvězdami.

Mgr. Jindřich Foltas

A jak vnímal soutěž sám vítěz?

Dne 24. února se v ostravském divadle Aréna konala recitační soutěž Čtvrtlístek.  Já jsem se účastnil již počtvrté a s klidem mohu říct, že bych šel klidně recitovat znova. Byl to nádherně strávený den mezi lidmi, jež mají cit pro mluvené slovo a nebojí se ukázat svůj talent. Letos nás bylo úctyhodných 88, a tak to bylo opravdu náročné.

Recitovaly se jak známé texty, tak i vlastní tvorba, rovněž jsme mohli zhlédnout několik zdramatizovaných textů v podaní studentů Gymnázia Děčín, kterým tímto děkuji za skvělou soutěž. Ano, letos to byl vydařený 6. ročník. Bohužel můj poslední, neboť mě čeká maturita. Paní Štěstěna si ale zahrála krásné divadlo, když jsem získal první místo, a to za text Podruhé od Miloše Knora a za text Julie a Romeo od Ladislava Krále. Dostal jsem i možnost podívat se do celostátního kola mezi špičku mladých recitátorů.

Dále bych také vyzdvihl raut a příjemně vyzdobené foyer, jež této soutěži dodávalo úžasnou atmosféru. Doufám, že mi budete držet palce při mé premiéře v celostátním finále.

Pokud se chcete dozvědět něco více o této soutěži, můžete se podívat na krátkou reportáž TV FABEX , které jsem poskytl malý rozhovor.

Matěj Raška, 4. B

https://www.facebook.com/FabexOstravsko/videos/10155971031529782/