O poklad Anežky České

20. 4. 2016 se uskutečnilo již tradiční klání milovníků dějepravy, nazvané O poklad Anežky České. Tato soutěž se stala již tradicí, kde proti sobě soutěží „andreeovci a foltasovci“.

36 studentů, rozdělených do 12 družstev, se muselo prokousat zákeřnými pojmy, historickým rychlotestem, otázkami z vojenství, portréty českých i světových osobností a seřazováním různých událostí. Po těchto disciplínách soutěž pro družstva s nejmenším počtem bodů skončila a do finálové části postoupily pouze tři týmy.

Karel IV. a Jan Hus se staly hlavními tématy finálového kola. Na obě osobnosti byla připravena soutěž Riskuj. Studenti museli zvládnout otázky týkající se Lucemburků, Karlova života, jeho manželek, domácí i zahraniční politiky, církevního schizmatu, Husova života, učení a díla. Nejlítější souboj se ovšem strhl o objevení zlaté cihličky, jejíž hledání přivádělo některé k zoufalství a neuvěřitelnému taktizování.

Užší finále si pak „střihli“ dva nejúspěšnější studenti. Tentokrát se konečně dočkali Martin Jedlička a Vojta Mrázek, kteří se soutěže účastní už od jejího založení a na vítězství čekali skoro jako na Godota. Přestože se paní profesorka Andreeová v závěrečném kole převtělila do Tomáše Bati, studentům trvalo poměrně dlouho, než na to přišli. Více štěstí měl Martin, který zvítězil a vybral si nádhernou knihu Dějiny zločinu. Na Vojtu pak „zbyla“ neméně zajímavá kniha o osobnostech české a světové historie, ostatní se museli spokojit se sladkou odměnou.

Poděkování patří také „ajťákům“ Petru Dostalíkovi, Liboru Kilnarovi a Tomáši Stryšovskému, kteří soutěž jistili po technické stránce, a paparazzimu Filipu Andreemu.

Za rok zase v aule.

Mgr. Jindřich Foltas