O poklad Anežky České

Konec dubna patří už několik let na naší škole velkému historickému klání. Ani letošek nebyl výjimkou. Téměř 50 milovníků dějepravy si to zase rozdali v soutěži plné zvratů a zákeřných úkolů. Malinko jsme soutěž vylepšili, aby měla rychlejší spád, a osvědčilo se nám to velmi dobře.

Maturanti si na poslední chvíli ještě osvěžili věci, které budou zanedlouho potřebovat při ostré ústní zkoušce. Žádné družstvo nechtělo zahanbit svého dějepisáře, a tak všichni šli do soubojů naplno. Někteří až moc, a tak jsme se například dověděli, že poslední dynastie ruských carů jsou Alexandrovci nebo že poslední ruský car byl Ivan Hrozný. Ale i to koneckonců k této soutěži patří.

Letos se zúčastnilo i družstvo tercie, které bylo značně znevýhodněno oproti ostatním, protože se ještě s moderními dějinami ve výuce nesetkalo, ale jeho členové si nevedli vůbec špatně a mnohdy odpovídali lépe než jejich starší spolužáci. Po šesti kolech dvě družstva s nejvyšším počtem bodů postoupila do Riskuj. Tématem se stala VŘSR (100leté výročí si připomeneme letos), což byl risk doslova a do písmene, s jeho důsledky se bohužel potýkáme dodnes. Vítězové už pak bojovali sami za sebe, tentokrát byla hlavním tématem Charta 77 a Československo v době normalizace (opět kulaté výročí vzniku Charty 77).

Úzké finále patřilo pouze dvěma nejlepším. Paní profesorka Andreeová se převtělila do významné osobnosti a soutěžící měli kladením otázek odhalit její totožnost. Chvilku jim to trvalo, ale nakonec byla Marta Kubišová bezpečně odhalena. Škoda jen, že si kolegyně Andreeová nestřihla pro větší názornost před publikem Modlitbu pro Martu nebo některý její jiný hit, zůstalo jen u přání.

Vítězkou celé soutěže se letos stala Tereza Slánská (Salzmann)  ze 4. B, které gratulujeme. Oba finalisté si jako cenu odnesli krásné dějepisné publikace, na ostatní zbyla jen sladká odměna.

Tak zase za rok.

Mgr. Jindřich Foltas

IMG_20170426_124139