Návštěva SPISOVATELNY

Součástí výuky českého jazyka je i literatura. Většinou si zde čteme různé texty nebo mluvíme o životě samotných spisovatelů. Jak ale taková kniha vzniká od první prázdné stránky, ke které usedne autor, aby ji zaplnil, až po výtisk v nakladatelství a samotný prodej v knihkupectví? K tomu se už v hodinách tolik nedostáváme. Když na to ale v učebních plánech přijde řada, proč přebírat zprostředkované informace od učitele, když máme v Bílovci jednu z nejprodávanějších autorek u nás? Jdeme za ní.

Kroky nás zavedly do „SPISOVATELNY“, která se nachází nedaleko bíloveckého nádraží u potoka Bílovky. Z mrazivého vzduchu jsme vstoupili do teploučké místnosti, kde nás již čekala paní spisovatelka Zuzka Pospíšilová. Ačkoliv jsou žáci na gymnáziu již pro knížky paní spisovatelky staří, moc se na besedu těšili, protože si od raného dětství její knížky nejprve prohlíželi a posléze i četli.

Paní spisovatelka nezklamala. Dozvěděli jsme se úplně všechno. Jak knížky vymýšlí, jak komunikuje s nakladatelstvím, jak se kniha v nakladatelství vyrábí atd. Neustálý zvednutý les rukou, který žádal další odpovědi, jí nedovolil chvíli oddechnout. Závěr přišel velice záhy. Odcházeli jsme s hlavou plnou nových informací a s úsměvem na tváři.

Zuzce Pospíšilové za její přednášku děkujeme.

Mgr. Irena Janesová