Návraty

S novou divadelní sezonou jsme se vrátili do naší oblíbené ostravské Arény (Komorní scéna Aréna). Sázka na jistotu. Pro studenty 1. a 2. ročníků jsme vybrali představení Švejkův návrat. Titul může být trochu zavádějící, nešlo ani tak o postavu Švejka jako spíše o autora. Zatímco my jsme se přijeli dozvědět a bavit, legionář Hašek se po 1. světové válce vracel z Ruska s pověřením bolševiků informovat.

Hra měla poněkud „pomalejší start“, ale postupně to na jevišti gradovalo. Hašek nebyl představen jako čítankový hrdina, ale jako člověk, který bojoval s démony všeho druhu, ať už to byl alkohol, morálka, politika, podrazy a snad i svědomí.

Povědomí o klasické literatuře už dnes mezi studenty není tak veliké, takže je možná Haškův život ani tolik nešokoval, stejně jako to, že hrdinové na jevišti „nešli pro slovo příliš daleko“.

Zkrátka není návrat jako návrat. Ten náš byl povedený. Zaplnili jsme celé divadlo. Bylo to dlouhé, ale inspirující. Studenti se tvářili spokojeně, někteří to dokonce vyjádřili i slovně. Myslím, že jsme měli při výběru představení opět šťastnou ruku.

Mgr. Pavlína Andreeová