Mladí „lesníci“ z gymnázia slavili úspěch

Ve středu 13. března 2019 se tříčlenné družstvo žáků gymnázia pod vedením Mgr. Pavla Mrvy zúčastnilo 9. ročníku mezinárodní soutěže YPEF (Young People in European Forest), kterou organizuje Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze. Soutěž je organizována pod záštitou ministerstva školství a ministerstva zemědělství. Hlavním partnerem jsou Lesy ČR, s. p.

Cílem soutěže YPEF, která má své kořeny u polských lesníků, je zlepšit povědomí zejména mládeže, ale i celé společnosti o významu lesů a zdůraznit význam lesnictví v současné době. Jedná se o mezinárodní soutěž, do které jsou aktivně zapojeny lesnické instituce z cca 10 zemí Evropy.

Družstvo složené ze žáků prvních ročníků ve složení Ondřej Skopal, Natálie Šalomonová a Matěj Mrva hned napoprvé v místním kole, které organizovala Lesní správa Vítkov, získalo první místo a postoupilo do kola regionálního. Regionální kolo pro naši oblast se uskuteční v dubnu v Hranicích na Moravě.

Jednalo se o historicky první účast naší školy v této velice specifické soutěži, přesto naši žáci prokázali výborné teoretické i praktické znalosti z oblasti lesnictví, ochrany přírody, botaniky, zoologie, myslivosti a dalších oborů. Důkazem toho je, že z maximálního počtu bodového zisku ztratili pouhé čtyři body.

Přejeme našim žákům mnoho úspěchů v regionálním kole, kde se už utkají s družstvy odborných lesnických škol. Dosavadní výsledky dávají velkou naději na postup do kola národního a při troše štěstí i mezinárodního. Jisté je, že již nyní se všichni těší na příští ročník soutěže, do kterého chceme vyslat hned čtyři družstva.

Mgr. Pavel Mrva