Mes amis à Mon ami

Kdybychom měli přeložit název tohoto článku, pak by překlad zněl Mí přátelé v Mém příteli. Za své přátele mohu označit Dominika Nagye z oktávy a Lucii Heiníkovou ze septimy GMK, kteří mi pomáhají dělat reklamu francouzštině a francouzské kultuře. Název bílovecké kavárny Mon ami není třeba vysvětlovat, protože ji mnozí z nás znají jako příjemnou kulturní oázu. K vystoupení našich studentů v prostorách zdejší kavárny došlo v úterý 5. března 2019 na popud paní majitelky Jany Vařákové.

Studenti si připravili přednes básní ve francouzštině a češtině a povídání jak o životě francouzských prokletých básníků, tak o tvorbě Milana Kundery. Úroveň francouzského přednesu se nesla na vysoké úrovni, protože Dominik Nagy je čtyřnásobným vítězem celostátního kola ve francouzské olympiádě. Kvalita živého zpěvu Lucie Heiníkové předčila očekávání všech přítomných a zaslouženě je okouzlila. Lucie zazpívala překrásně tři francouzské písně. O jejím pěveckém nadání se loni přesvědčila i porota euroregionálního kola ve zpěvu francouzské písně, a proto Lucce udělila 3. místo v Bánské Bystrici. Letos 22. března Lucka bude naši školu reprezentovat znovu ve stejné soutěži, tak jí držme palce, ať opět zvítězí v krajském kole, které se odehraje v ostravském klubu Parník.

Široká bílovecká veřejnost se tak mohla přesvědčit o tom, že úroveň výuky cizích jazyků na GMK je vysoká a že máme šikovné studenty. Snad jejich výkon potěšíl všechny zúčastněné. Návštěvníci kavárny si mohli svůj hudební a literární zážitek obohatit také o gurmánský zážitek. Servírovaly se palačinky naslano a nasladko, makronky, dva druhy francouzských slaných koláčů quiche. Palačinky vlastnoručně připravoval kuchař Franҫois Bouillet, který pak mluvil o svém životě v České republice, kde žije už čtrnáct let. Děkujeme všem organizátorům za příjemný francouzský podvečer.

Mgr. Markéta Tesařová