Matematické soutěže

První polovina dubna se pro některé žáky nesla ve znamení matematických soutěží. Již tradičně se žáci primy, sekundy a tercie zúčastnili školního kola Pythagoriády, v Novém Jičíně proběhlo okresní kolo matematické olympiády kategorie Z6, Z7 a Z8, v Ostravě na půdě Vysoké školy báňské krajské kolo matematické olympiády kategorie B a C, v Praze celostátní kolo matematické olympiády kategorie A, do něhož se probojoval Damian Wałoszek. V letošním roce se ale naše gymnázium zapojilo také do dvou týmových soutěží – Náboj a Purple Comet! Math Meet!. A lze konstatovat, že žáci naši školu nezahanbili.

Purple Comet! Math Meet! je celosvětová internetová soutěž určená pro šestičlenné týmy. Ve čtrnáctém ročníku si naši žáci nevedli vůbec špatně. Nedosáhli sice na medailové příčky, ale získali cenné zkušenosti. S náročnými úlohami si 13. dubna lámali hlavu Marta Čermáková, Viktorie Ondračková, Michal Bravanský, Tomáš Fešar, Jan Karlík a Mikuláš Kneifl (s 9 body obsadili 21. místo v ČR), dále Natálie Gajdičiarová, Eva Grichová, Zuzana Janovská, Štěpán Postava, Šimon Richter a Zdeněk Řeháček (s 11 body se dostali do první dvacítky), z vyššího gymnázia šestice ve složení Michaela Svatošová, Berenika Čermáková, Bára Tížková, Tomáš Křižák, Jiří Nábělek a Damian Wałoszek (s 18 body obsadili 4. místo v ČR).

O dva dny později, tedy v pátek 15. dubna, se už jen pětičlenný tým ve složení Michaela Svatošová, Berenika Čermáková, Bára Tížková, Tomáš Křižák a Jiří Nábělek vypravil do Opavy, aby se utkal s týmy z jiných škol v soutěži Náboj. Pro soutěžící byla připravena sada 57 úloh, jejichž náročnost se postupně zvyšovala.

V Opavě v kategorii JUNIOŘI nenašli naši žáci přemožitele a při své premiéře skončili na stupni vítězů. Kromě diplomů a upomínkových triček získali také hodnotné ceny v podobě společenských her, které velkoryse věnovali KOKOSU (Koperníkův korespondenční seminář).

V rámci celé České republiky obsadila tato pětice ve své kategorii 2. příčku. Na mezinárodní úrovni jim celkový zisk 36 bodů zajistil příčku 16., a to v konkurenci 414 týmů z České republiky, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska.

Žáci si soutěž pochvalovali a už se moc těší na další ročník. Ambice budou jistě vysoké.

Mgr. Jana Michalská

naboj_juniori_2016