Máme bystrou hlavu!

Dne 23. 4. se v Praze v Goethe-Institut konalo finále Bystrých hlav, soutěže mířené na aspirující vědce mezi 15-18 lety se zájmem o němčinu a zároveň s originálním projektem z oblasti biologie, chemie, informatiky, matematiky či fyziky.

Helena Postavová ze septimy v bohaté konkurenci mnoha dalších talentovaných výzkumníků zaujala svou prací zkoumající základní reprodukční ukazatele a současné početní stavy králíků plemene Český červený, a stala se tak jednou ze dvou oceněných hlavní cenou – jazykovým kurzem v Německu!

Helča svůj soutěžní projekt zpracovala původně jako Středoškolskou odbornou činnost (SOČ), ve které postoupila do krajského kola. Výzkum, sběr dat a analýza výsledků jí zabraly zhruba rok, chovatelstvím králíků se ale zabývá skoro celý život. Dalo by se tedy říct, že je opravdová expertka. Tvrdá práce a zápal pro výzkum se jí rozhodně vyplatily a jazykový kurz v Německu bude zasloužená odměna a zároveň skvělá příležitost k dalšímu seberozvoji.

A co říká ke své zkušenosti samotná mladá vědkyně? Soutěž Bystré hlavy rozhodně doporučuje ostatním, sama má teď už ale hlavu v Německu, kam se v létě chystá…

Mgr. Tereza Sláčalová

Foto: Věra Břečková; © Goethe-Institut