Kroměříž, jak ji možná neznáte

Dne 15. 5. vyrazily třídy 1. A a 1. B na obohacující exkurzi do města známého svou bohatou historii – do Kroměříže. Cílem exkurze nebyla proslulá Květná zahrada, ale především návštěva interaktivní expozice věnované životu a dílu českého písničkáře a básníka Karla Kryla, který byl místním rodákem a kterému poklidné dětství a posléze i dospělý život zkomplikovali nejdříve fašisté a pak komunisté.

Expozice věnovaná Karlu Krylovi nás zaujala netradiční atmosférou. Narozdíl od běžných výstav, které zahltí nudnými nástěnkami plnými textu, na nás čekalo pět odzvučněných místností, každá věnovaná některé z Krylových písní. Atmosféru dotvářely předměty zmiňované v textech a emotivní videa. Autorovy texty, myšlenky a hodnoty, kterých si v životě vážil, jsme mohli číst nápaditě výtvarně zpracované na zrcadlech, na podlaze…
Prostě zážitek, který myslím zanechal stopu v každém z nás.

V uších nám doznívaly Krylovy texty, když jsme vyrazili k půvabným Podzámeckým zahradám. Ty jsme prosvištěli v romantických vláčcích. Jízdu nám zpestřoval výklad o historii zahrad, která sahá až do počátku 16. století, kdy zahradu založilo a dále zvelebovalo kroměřížské biskupství, později arcibiskupství. Z obyčejné lovecké zahrady se tak stal 53hektarový park v 19. století upravený v duchu romantické módy. Bystrým zrakům tak neunikl pyšnící se páv či nádherný strom katalpa, který snad jako jediný na světě neroste do nebe, nýbrž do země. Katalpě se totiž připletla do cesty švestka, kvůli které se ohla k zemi a zakořenila svými větvemi.

Odpoledne jsme ještě vystoupali na 40metrovou vyhlídkovou věž, která v sobě skrývá také klenotnici s úchvatnými malbami proslulého renesančního malíře Cranacha. Další nezapomenutelný zážitek, stejně jako pohled ze zmíněné věže.

Celý výlet pak někteří z nás zakončili v jedné z místních pekáren a udělali tak doslova sladkou tečku za celým dnem.

Anna Dubovská, 1. B