Fotbalový maraton

V pondělí 30. 1. 2017 proběhl na naší škole tradiční fotbalový turnaj. Tentokrát jsme se o jeho organizaci postarali my – Filip Urbánek, Vojtěch Sikora, Daniel Švestka a Martin Vavroš za nemalé pomoci pana profesora Jana Baláše. Ze všeho nejdříve bychom vám turnaj rádi přiblížili.

Fotbalový maraton se na naší škole pořádá už několik desítek let a patří k nejoblíbenějším turnajům jak už po stránce fanouškovské, tak i hráčské. Na prvopočátcích se turnaj odehrával ve 24hodinovém intervalu a byl přehlídkou nejen fotbalových kvalit, ale hlavně také výdrže, která o výsledcích mnohdy rozhodovala. V současné době již bohužel nemáme možnost organizovat turnaj ve 24hodinovém formátu, což nás do jisté míry mrzí, ale jakožto účastníci jsme si mohli vyzkoušet, že nový (v současné době již spíše staro-nový, neboť je zaveden už pár let) 8hodinový formát je také dozajista postačující. Studenti prvních a čtvrtých ročníků utvoří spolu tým, který se nepromíchává, vždy spolu hrají jen prváci nebo čtvrťáci a změří síly v malém fotbálku proti hráčům z druhých a třetích ročníků. Skóre se prvákům a čtvrťákům sčítá společně proti brankám druháků a třeťáků. A nyní bychom se již mohli plynule přesunout k letošnímu ročníku…
Začátek letošního ročníku provázely mírné komplikace, které se naštěstí stihly včas vyřešit, a tak mohl turnaj o půl osmé odstartovat. Nejdříve na hrací plochu vběhli hráči prvních ročníků, kteří se utkali s již zkušenými borci ze druhého ročníku. Zkušenosti na hřišti byly jasně zřetelné, a proto si druháci vytvořili mírné vedení, které se snažili ještě zvýšit hráči ze třetích ročníků, ale tohle jim nedovolovali s velkým nasazením hrající čtvrťáci, kteří naopak začali vytvořené manko stahovat. Prvákům se časem snažil pomoci i sám Veliký Jedla (Martin Jedlička), ale bohužel ani jeho fotbalový talent přímo od boha neudělal na tabuli nikterak znatelný rozdíl. Taková přetahovaná trvala bezmála čtyři hodiny, když následně byl vyhlášen poločas a protočení týmů. Sic následovala jen 15minutová pauza, ale všichni hráči ji vřele uvítali, aby dali spočinout již tak dost unaveným nohám a vlastně úplně celému tělu. Po poločase všichni s napětím sledovali, jak se protočení týmů projeví na tabuli výsledků, ale žádné velké změny nenásledovaly. Prváci s vypětím všech sil bojovali proti třeťákům, ale bohužel jim stále přibývaly v kolonce +/- záporné bodíky, takže dotahování opět zůstalo na čtvrťácích. Novinkou tohoto ročníku bylo, že jsme chtěli zapojit i profesory, ale bohužel při jejich vytížení jsme zatím marně čekali, kdy poprvé vstoupí ve své sportovní uniformě nějaký profesor. Ovšem jako kdybychom to zrovna zakřikli, objevil se zanedlouho v záři reflektoru jeden z nich – ano! Byl to osobně pan profesor Baláš! Netrvalo to dlouho a jeden z prváků za bouřlivých ohlasů z tribun přepouštěl své místo právě panu profesorovi. Míra jeho talentu a zapálení byla ihned na hřišti znatelná a pod jeho taktovkou se pomalu, ale jistě začali prváci vyrovnávat třeťákům a ihned to bylo na světelné tabuli znát. Velké manko se začalo čím dál více zmenšovat a chvíli před koncem se skóre dostalo dokonce na rozdíl dvou branek! Již hodně unavení hráči se snažili ze sebe vyždímat již poslední zbytky sil, aby strhli vedení právě na svou stranu. Přibližně půl hodiny před koncem turnaje se poprvé ujali vedení houževnatí prváci se čtvrťáky a po velkém boji v posledních dvou zápasech už si skóre pohlídali a mohli se tak společně radovat z vítězství. Celkové skóre na tabuli po osmi hodinách tuhého boje bylo 4. ročník & 1. ročník 81:78 3. ročník & 2. ročník, což byl jeden z nejtěsnějších výsledků za několik let. Po ukončení zápasu ještě následovalo vyhlášení nejlepšího střelce a nejlepšího brankáře turnaje. Po velmi tuhých bojích si nakonec cenu pro nejlepšího střelce odnesl Tomáš Tancer ze 2. A s 23 brankami a cenu pro nejlepšího brankáře si svými výkony vykouzlil Boris Spiller,  rovněž ze 2. A.

V průběhu hry se zapojili ještě pan profesor Šrubař a paní profesorka Šlachtová, což vzbudilo jak u fanoušků, tak i u nás velké ohlasy a rádi bychom jim všem (p. Šrubařovi, pí. Šlachtové, p. Balášovi) poděkovali, že se turnaje zúčastnili, a zároveň doufáme, že si ho užili stejně jako my. Dále bychom rádi poděkovali všem zúčastněným, fanouškům, kteří se dostavili po čas dne a také vedení školy, které nám umožnilo tento skvělý turnaj pořádat. Doufáme, že žezlo pořadatelství po nás převezmou další třídy a fotbalový maraton se tak zachová na této škole ještě po mnoho generací.

Fotky z celého turnaje si můžete prohlédnout na následujícím odkaze: http://adamjakoadamovicova.rajce.idnes.cz/maraton_GMK_2017/

Vojtěch Sikora, Filip Urbánek, 4. B