Farma zvířat aneb kolik dojí soudružky krávy

Příběh o revoluci, moci, totalitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a o všem mezi tím. Kdo by neznal Farmu zvířat, slavné dílo George Orwella? Přesto má jistě smysl si jeho nesmrtelné myšlenky stále opakovat, třeba skrz divadelní adaptaci. Právě tuto možnost dostali třeťáci a čtvrťáci v Divadle loutek Ostrava –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a rozhodně to stálo za to!

Venku ten den panovalo pochmurné počasí, to jsme však vyměnili za ještě pochmurnější zážitek na jevišti. Během osmdesáti minut nám herci v pokřivených přemrštěných maskách pokřikující pokřivená přemrštěná hesla předali co nejvíce původního silného příběhu, prostě co se do divadelního ztvárnění vešlo. Sledovali jsme jednu otočku nekonečného kolotoče tyranie-revoluce-tyranie za druhou a uprostřed toho zvířata ztvárňující určité typy lidí ve společnosti: revolucionář, diktátor, tupý dav, pracující lid, mlčící inteligence…

O tom, zda bylo divadlo skutečně tak dobré jako kniha, by se dalo polemizovat, o poselství celého díla však nikoliv. Naopak, právě v dnešní době se stává opět čím dál aktuálnějším. My, studenti, kteří jsme nesvobodu nikdy nezažili, bereme demokracii často jako samozřejmost, přestože hranice mezi ní a totalitou může být velice úzká. Je tedy třeba si neustále připomínat, že demokracie má svůj ne až tak vzdálený protipól, a musíme o ni proto aktivně pečovat, nenechat se nalákat na jednoduchá řešení, a vůbec dělat všechno proto, aby se z nás nestaly „soudružky krávy“, jak zaznělo na jevišti.

Soňa Šrubařová, kvinta

Zdroj fotek: https://www.divadloloutek.cz/inscenace/farma-zvirat-68/