Exkurze na letiště

V úterý 10. 11. 2015 se třída 8. A vydala na zajímavou exkurzi na nedaleké letiště Leoše Janáčka Ostrava-Mošnov.

Po příchodu do odbavovací haly se nás ujala sympatická tisková mluvčí letiště, která nám popsala jednotlivé kroky odbavování cestujících a také nám řekla spoustu zajímavostí a kuriozit, které se zaměstnancům letiště při odbavování cestujících přihodily. Například jeden cestující nesplňoval limit pro příruční zavazadla, a tak byl vyzván, aby vyhodil láhev valašské slivovice. Bylo mu tak líto, že ji raději vypil. Jiný cestující se zase snažil propašovat podchlazeného hada navlečeného místo gumy do plavek a takových případů na letišti zažili mnoho.

Poté jsme se odebrali na letištní kontrolu, kde jsme se všichni podrobili skutečné prohlídce osobních věcí. Někteří žáci, ačkoli vyndali a odložili snad všechny kovové předměty, přesto neprošli detekčním rámem bez pípnutí a museli být podrobeni osobní prohlídce pracovníkem letiště. Zde jsme se také od pracovníků kontroly dozvěděli, jak přístroje fungují, jaké jsou možnosti kontroly zavazadel a lidí, kteří nastupují do letadla. Zajímavostí určitě bylo, že díky stěrům a velmi citlivým přístrojům dokážou pracovníci kontroly určit, zda měl člověk v ruce např. marihuanu i s třítýdenním odstupem. Na letišti mají také speciálně vycvičené psy, kteří vyhledávají drogy a výbušniny.

Exkurzi jsme zakončili na stanici hasičů mošnovského letiště. V průběhu poutavého výkladu velitele hasičů došlo i na ukázky techniky a vybavení pro zásah hasičů. Hasiči musí na letišti zasáhnout do 45 sekund od ohlášení poplachu. Dokonce jsme měli možnost sednout si do zásahového auta PANTHER, které váží 36 tun a jeho cena je 36 mil. korun.
Věřím, že tato exkurze byla pro všechny přínosná a třeba někoho inspirovala i pro budoucí volbu povolání.

Mgr. Radim Putyera

P51110-114647