Exkurze do Osvětimi

Ve středu 12. dubna zavítali studenti třetích a čtvrtých ročníků našeho gymnázia do prostoru bývalého vyhlazovacího a pracovního tábora v Osvětimi (Auschwitz) a Březince (Birkenau).

Již brzy zrána jsme mohli zhlédnout menší areál samotného Auschwitzu. Během prohlídky nás sympatická průvodkyně obohacovala poutavým výkladem plným méně známých historických souvislostí. Dozvěděli jsme se například o Sonderkommandech nebo transportech přijíždějících z překvapivě odlehlých částí Evropy. Mohli jsme vidět vlasy i osobní předměty zavražděných vězňů. Snad každý byl v průběhu dvouhodinového výkladu zasažen informacemi o nacistických krutostech a zvěrstvech, které tady byly na lidech páchány.

Po krátké přestávce pokračovala prohlídka v části Birkenau. Skládala se z návštěvy pietního místa i dochovaného ubytování vězněných. Při pohledu na žalostné podmínky, v jakých zde museli lidé pobývat, jsme si znovu uvědomili závažnost zločinů nacismu.

Akce se setkala se všeobecným úspěchem a studentstvo si žádá, aby se podobné výlety opakovaly častěji, a to i na jiná význačná místa. Neboť není lepší způsob, jak se učit historii než ji takto zažít.

Daniel Lochman, 3. B