Exkurze do Firmy Thermo Fisher Scientific

Dne 9. 5. 2022 se 23 studentů druhých ročníků Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci společně s vyučující fyziky R. Horákovou zúčastnilo exkurze do brněnské firmy Thermo Fisher Scientific, která se specializuje na vývoj a výrobu špičkových analytických přístrojů, především elektronových mikroskopů a spektrometrů. Exkurze začala humorně – všichni si museli obléci jednorázové kombinézy a použít návleky a čepice, protože výroba citlivých přístrojů je nesmírně náročná na čistotu a bezprašné prostředí.

Během prohlídky měli studenti možnost seznámit se s principem činnosti elektronového mikroskopu a spektrometru, jejich montáži a praktickým využitím a prohlédli si obrázky pořízené elektronovým mikroskopem, např. hrot zubní vrtačky nebo vlákno žárovky.

Po ukončení exkurze do výrobních části přišel mezi studenty generální ředitel firmy Petr Střelec, absolvent matematické třídy bíloveckého gymnázia z roku 1983, který krátce zavzpomínal na středoškolská studia, popsal svoji profesionální dráhu a zejména doporučil studium tzv. „tvrdých“ věd – matematiky, fyziky, chemie…

Úplným závěrem pobytu v brněnské firmě byl krátký test, ve kterém si studenti vyzkoušeli, co si z prohlídky pamatují – tento test je soutěžní, účastní se ho všichni studentští návštěvníci. Test bude vyhodnocen na konci května a vítěz obdrží MacBook Air od značky Apple.
Exkurze byla zajímavá, přínosná a jsme rádi, že nám představitelé firmy nabídli možnost navštívit tento podnik každý rok.

RNDr. Radmila Horáková