Dva měsíce na stáži v Avastu

Chtěl bych se s vámi podělit o svou novou zkušenost – dvouměsíční stáž ve firmě Avast v Praze. Myšlenku, že se chci posouvat i mimo školu a zkusit v praxi dělat to, co mě baví, jsem měl celý loňský školní rok a až do poslední chvíle jsem nevěděl, zda se to podaří.

V červnu jsem se dozvěděl, že jsem získal intership ve firmě Avast. Pracoval jsem na projektu, který se zabývá aktivitou mladých na internetu a také jejich bezpečností v reálnem životě. Na tohle téma jsem dělal vlastní návrh produktu a spolupracoval s různými lidmi napříč firmou. Tvorba produktu v praxi znamená například i průzkum trhu a potřeb cílové skupiny, návrh prototypu nebo testování a ověřování předpokladů, které se definovaly na začátku projektu.

První dny byly pro mě náročné. Avast v Praze zaměstnává kolem 900 lidí. Jako nejmladší člověk ve firmě jsem docela strhával pozornost. Po pár dnech jsem si ale zvykl. Ocenil jsem pěkné prostředí, přístup lidí, jejich vstřícnost a taky vynikající firemní kantýnu, kde člověk mohl kdykoliv v průběhu dne přijít a měl k dispozici jídlo. Jde vidět, že tak významné firmy se snaží dbát co nejvíce o spokojenost svých zaměstnanců. Co mě překvapilo, byla herna, kde jsme mohli hrát ping-pong nebo například golf, dále také místnost, kde se dalo spát, číst, relaxovat nebo využít firemní posilovnu. A pracovní doba je pro všechny plně flexibilní, i já například jsem tam někdy zůstával do noci.

Kromě toho, že jsem si užil Prahy, navštívil spousty dalších zajímavých firem a chodil na meetupy, abych si rozšířil network, také jsem si vyzkoušel fungovat samostatně a pracovat na plný úvazek. Potvrdilo se mi, že je dobré jít za svými sny a cokoliv zkusit, nebát se někoho oslovit nebo požádat kohokoliv o radu. Jediné, co se může stát, že nás odmítnou. Ale vždy je potřeba taky trochu toho štěstí a vytrvalosti, protože ani pro mě Avast nebyl první firmou, kterou jsem oslovil, ale po každém odmítnutí jsem to přesto nevzdal, zkoušel dál a nakonec to vyšlo. Určitě bych komukoliv rád poradil s hledáním stáže nebo budováním osobního brandu na sociálních sítích.

I přesto, že jsem neměl klasické prázdniny, strašně jsem si užil a určitě bych to neměnil. A návrat do školy byl díky pracovnímu režimu až překvapivě snadný, a dokonce i dneska v první hodině matematiky mi to docela myslelo.

Jakub Zegzulka, sexta