Den D (ne)jen pro geografy

  1. červen je obecně vnímán jako den D, den, kdy se spojenci roku 1944 vylodili v Normandii, což později vedlo k ukončení II. světové války v Evropě.

O 72 let později se odehrála neméně dramatická událost, celostátní kolo soutěže EUROREBUS s účastí bíloveckých studentů. Do Prahy se letos probojovalo družstvo reprezentantů kvarty ve složení: Michaela Svatošová, Matyáš Florík a Max Dresler. GMK mělo své zastoupení rovněž v soutěži jednotlivců, v kategorii ZŠ 01 hájila naše barvy Sára Řeháčková z kvarty, zatímco v kategorii ZŠ 02 to byla Míša Svatošová.

Bojištěm se stal TOP hotel Praha, který nabídl úchvatné prostory hodné takovéto akce. Soutěž probíhala ve slavnostní atmosféře, vždyť se zde sešli ti nejlepší z nejlepších! Soutěžní sál opouštěli bojovníci zpravidla s pobledlými obličeji a nevěřícnými pohledy. Otázky byly totiž letos vskutku záludné, poznali byste například na základě vertikálního obrysu vybraná evropská města? Věděli byste, „jaká z vybraných hodnot datové kapacity je největší?“ Otázky padaly skutečně nejen z geografických oborů, ale pokládány byly též úkoly z biologie, historie nebo také politiky. Správný geograf je totiž jen ten, který disponuje oním všeobecným přehledem.

Po soutěžním klání následoval doprovodný program a poté dlouho očekávané vyhlášení výsledků. Napětí v sále by se dalo krájet, očekávání všech přítomných byla značná. Stanout na žebříčků vítězů mohla jen skutečná elita. K ní je připojila i Míša Svatošová, která se umístila na senzační stříbrné pozici, čím si vybojovala účast na expedici Eurorebus do jedné z evropských států, konané letos v září! Nezklamal ani soutěžní tým kvarty, který byl za potlesku vyhlášen k obsazení krásného 9. místa v tvrdé konkurenci. Špatně si nevedla ani nejmladší reprezentantka, Sára totiž obsadila 43. pozici v rámci republikového klání.

Všem uvedeným děkujeme za vzornou reprezentaci kabinetu zeměpisu a těšíme se na příští ročník této unikátní soutěže.

Mgr. Tomáš Fryč