Dechberoucí krása

Těmito slovy charakterizovala Mgr. Petra Piková jako pedagogický dozor poznávací zájezd do Francie a Švýcarska, který proběhl ve dnech 12. – 16. 9. 2022. Začali jsme trajektem přes Bodamské jezero v Kostnici, kde jsme navštívili Husův kámen, katedrálu Münster a Husův dům. Odpoledne za slunečného počasí jsme se přemístili k Rýnským vodopádům, které jsou co do průtoku největšími v Evropě. Další zastávkou na naší trase bylo město Lucerne na Vierwaldstättském jezeře, kde jsme se prošli po Kapličkovém mostě a zavítali ke Lvímu památníku. Pak už následovalo ubytování na předměstí Ženevy v hotelu Campanilla.

Další den jsme zahájili přejezdem na francouzské území do dějiště prvních zimních olympijských her v Chamonix. Přestože jsme vystupovali z autobusu za deště, neodradilo nás počasí od procházky městem a od výjezdu zubačkou na Montevers k Ledovcovému moři. Z horní stanice zubačky jsme kabinovou lanovkou sestoupali pár výškových metrů k chodníčku, který nás dovedl do ledovcového tunelu. Pro všechny účastníky zájezdu to byla první procházka uvnitř ledovce. Když jsme opustili ledovcové tunely, vykouklo slunce a celou cestu zpět dolů do Chamonix jsme se mohli kochat neuvěřitelnými výhledy do okolí. Během rozchodu v Chamonix si studenti dbalí dobré rady učitelek  poobědvali ve francouzských restauracích, ostatní v Mc Donald´s. Podvečer jsme strávili v Annecy, malebném městě na břehu průzračného a teplého jezera, kde se místní ještě koupali. Návrat do hotelu doprovázely hromy a blesky nad Ženevou.

Poslední den na švýcarském území začal okružní cestou kolem Ženevského jezera se zastávkou v Montreux, kde jsme pořídili společný snímek u sochy Freddieho Mercuryho od české sochařky Ireny Sedlecké. Pak jsme míjeli středověký hrad Chillon a historické město Sion, abychom si mohli užít vysokohorskou turistiku v Zermattu. Nabádalo k tomu slunečné a teplé počasí. Zubačka nás vyvezla do stanice Riffelberg  (2582 m nad mořem), odkud jsme po turistické trase scházeli zpět do Zermattu (1600 m nad mořem) s výhledem na ikonickou horu Matterhorn. Následoval rozchod v Zermattu, nakupování suvenýrů a jídla na návrat domů. Náročný byl 18hodinový návrat do Bílovce.

Studenti si přivezli spoustu krásných fotek, ze kterých budeme vybírat nejhezčí a nejvtipnější fotku. Nejen vítězné fotografie budou zveřejněny jak na sociálních sítích, tak na školním webu. Zveme vás k jejich zhlédnutí, možná při jejich prohlížení zjistíte, že byste tato místa rádi viděli na vlastní oči. Chtěly bychom poděkovat naší kolegyni Marii Indrákové, že zájezd dojednala s cestovní kanceláří, a měla tak lví podíl na organizaci celého zájezdu v jeho přípravné fázi. Bohužel jí rodinná situace neumožnila s námi odjet. Děkujeme našim studentům, že byli dochvilní a hodní. Především díky nim se poznávací zájezd vydařil.

Mgr. Markéta Tesařová, vyučující francouzštiny, a Mgr. Karolína Neumannová, vedoucí zájezdu