Čeština 21. století

soutěž Rosteme s knihou

Neustálá změna slovní zásoby je jako proměna přírody. Někdy vytvoří krásu, jindy se objeví spíše hříčka přírody. Žáci kvarty se zapojili do literární soutěže Rosteme s knihou. Divili se, kde vzít nová slova! Žádný nápad, žádná inspirace. Když ani třetí týden nepřichází múza, je potřeba ji jít hledat.

„Není možné, že nemáte nic napsané!“ hřímám v hodině češtiny.

„Fakt nic. Mě nic nenapadá, já nevím, jaká jsou nová slova,“ špitá nesměle do mikrofonu jedničkářka.

„Tak se podívejte na dnešní hodinu on-line, myslíte, že by babička věděla, co to tady podnikáme v Google Classroom?!“

Ticho na druhé straně není ticho prázdných hlav, je to ticho, které je narušeno přívalem inspirace.

A kde jsou novinky češtiny 21. století? Už v soutěži. A jedna práce jako ukázka.

Všední příběh

Při procházce v parku jsem našel na zemi mobil. Zvedl jsem ho ze země a pro tu srandu jsem se ho snažil odemknout. Povedlo se! Tu starou šunku jsem otevřel na směšný kód 1234. Už z tapety bylo jasné, že vlastník mobilu je holka, protože se na mě blbě culil Harry Styles…

Řekl jsem si, že když už v tom mobilu jsem, tak že se podívám, jaké má dívčina zájmy. Nakoukl jsem do twitteru, už jsem věděl, na čem jsem, ta ženská je gretén. Všemožné plány na záchranu lidstva se vyjímaly na její zdi. Zakázat spalovací motory, trest smrti po každého konzumenta masa, no hrůza! Koukaje do telefonu nechápu, co tady ti melouni ještě dělají.

Podíval jsem se na Instagram. Podívejme! Naše Hilda_2016 zveřejnila story. Hihňá se na kameru a chlubí se svým kamarádkám, že jde na rande. A sakra, tady asi nebude něco v pořádku.

Prohledávám dále její mobil, hledám nějakou aplikaci na posílání zpráv. Po usilovném dvouminutovém hledání mě nenapadne nic lepšího, než že se podívám do SMS. A vida! Nepřečtená zpráva od mamky a hned pod tím zpráva od Jiřího Pšeničky: už jsi tu? Pche, který boomer si dopisuje přes SMSky?

Rozkliknul jsem chat a pročítám zprávy typu: jsi moc krásná, jak se máš atd. Podle telefonního čísla jsem si pana Pšeničku našel na facebooku. Z profilu bylo jasné, že toto náctiletý puberťák není. Z těch deviantů a pedálů, kterých je dnes všude plno, se mi dělá zle. Chlapík vypadá jako exemplární případ z filmu V síti.

Bylo mi jasné, že toto dobře dopadnout nemůže. Zavolal jsem švestky, vylíčil jsem jim situaci a nechal to na nich. Řekli mi, že informují blízké a ihned začnou s pátráním. S divným pocitem jdu domů a doufám, že tu dívku najdou.

Michal Karkoška, tercie