Z mého prvního nápadu – uplácáme si ve výtvarné výchově něco z hlíny – vznikl unikátní projekt, s kterým bych vás ráda seznámila.
Čím více lidí, tím více nápadů. V naší základní umělecké škole mají pec, proto mé první kroky vedly za panem ředitelem Langrem, který se nenechal zaskočit a hned navrhl: „Pojďme to zkusit pravěkou pilinovou metodou.“
„Jasně, pojďme do toho!“ odpověděla jsem.
„A na co se zaměříme?“ zeptal se.
„Ráda bych s žáky vyzkoušela tvorbu pravěkých nádob s jejich zajímavým zdobením,“ nezapřel se ve mně dějepisář.
„A nepřidáme k tomu pravěké venuše?“ navrhl další kolega.
„Jasně, pojďme zkusit i venuše!“
Do projektu se zapojily třídy prima, sekunda, kvinta, 1. B, 1. C. Žáci se s vervou pustili do tvoření, až měli hlínu za ušima. Já jsem se mezitím dala do shánění dalších potřebných pomůcek. „Pravěká metoda“ totiž neznamená, že dáte připravené výrobky do pece, ale znamená, že si pec musíte vytvořit sami. Hm, vykopat díru na pec vedle aquaponické farmy pana ředitele? To jsme raději zavrhli. Zkusili jsme to ve SLUMBI. Trefa! Místo vykopané díry použijeme starou plechovou popelnici, naplníme jí pilinami a 2 dny u toho „posedíme“.
Vypalovat budeme 29. 11. v Den otevřených dveří. Pokud se o pravěkém tvoření keramiky a jejím vypalování chcete něco dozvědět, přijďte se podívat.
Pozor! Další nápad! Co si u toho vypalování trochu po pravěku zabubnovat…
Mgr. Irena Janesová