Čchi kung a meditace – Orel v hnízdě

Od září probíhaly v aule gymnázia pravidelné lekce cvičení čchi kung. Systém, kterému jsme se v 10 lekcích věnovali, se jmenuje Orel v hnízdě. Jeho autor, Sifu Yeshe Gyatso, cvičení stále rozvíjí, zlepšuje a vymýšlí nové pozice, cviky. Smyslem cvičení je naučit se pracovat s vlastní energií, rozproudit její případnou stagnaci.  O tom, že se jakýkoliv cvičební systém neustále zdokonaluje, svědčí i různá variabilita tohoto čínského cvičení.

Za pět tisíc let jeho existence se postupně vyvinuly čtyři základní směry: zdravotní čchi kung, čchi kung pro bojová umění, taoistický a buddhistický čchi kung.

Lekce již sice skončily, ale ráda se s vámi setkám v novém kalendářním roce. Co ale pokračuje stále, jsou meditace studentů. Každou středu o velké přestávce může kdokoliv přijít do auly a na pár minut si sednout, lehnout či jakkoliv jinak se poddat tichu v sobě. Buď se příště vrátí, nebo zjistí, že zatím ještě nenadešel správný čas. Co mě může těšit? Ještě jsem nemeditovala do prázdného prostoru.

Mgr. Magdalena Miláková