Beseda s novinářkou Markétou Kutilovou

Ohlasy ze 4. B

Dne 1. listopadu 2018 proběhla v aule Gymnázia M. Koperníka beseda s novinářkou Markétou Kutilovou, která studentům 3. a 4. ročníků přiblížila válečné dění v Sýrii a Islámský stát. Paní Kutilová začínala jako redaktorka Lidových novin a procestovala již velké množství zemí. Poslední dobou jezdí do Sýrie a Iráku a dokumentuje válečné konflikty. Svým obrovským nadšením pro dané téma zaujala nejen studenty, ale i učitele. Nespočet nových informací a vysvětlování situace vedlo k zamyšlení a novému pohledu na dění v tomto koutě světa.

Ve čtvrtek se na našem gymnáziu konala jedna z besídek se zajímavými lidmi. Jelikož poslední, kterou si pamatuju, byla s asistentem Freddieho Mercuryho, byla laťka nasazena docela vysoko. Tentokrát to měla být česká novinářka, které část své kariéry prožila v Sýrii. Po chvilce zdržení (paní novinářka asi nemohla najít náš veleznámý gympl) vstoupila do naší reprezentační místnosti velice energetická a příjemná paní. Představila se, řekla, že bude povídat o válce v Sýrii a pustila nám úvodní video doprovázené emotivní hudbou, kterou jsme si museli domyslet, poněvadž nás opět moderní technika nechala na holičkách a odmítla přehrát audio. Následovala asi hodinová přednáška plná dojmů, nestranných názorů a cizích jmen, které byly v tak krátkém času docela nepřehledné. Myslím si, že přednáška s touto tematikou by si zasloužila více než jednu hodinu. Nicméně za daných podmínek se paní novinářka zhostila své role výborně, nedala se zastrašit stagnující technikou ani absencí zatemnění a předala nám co nejvíce ze svých zkušeností. Rozhodně bych uvítal více přednášek, jako byla tato.

… Přednáška nebyla v žádném případě nudná… Povídání paní Kutilové upoutalo mou pozornost… Myslím, že je velmi důležité, aby lidé o takových věcech věděli. Pro mě to byla jedna z nejlepších přednášek, které jsem tady zažil… Vzhledem k hrobovému tichu vládnoucímu v aule předpokládám, že přednáška zaujala… Jediným minusem, který v mých očích snižoval hodnotu přednášky, byl novinářčin jazyk. Obecná čeština nám Ostravákům trhá uši… Určitě doporučuju…