Ať žije PSP

V pátek 4. října 2019 jsme na naší škole oslavili výročí všemi oblíbené Mendělejevovy periodické soustavy prvků, jelikož k stávajícímu roku oslaví tabulka 150 let od svého vzniku. Projektový den s názvem „Ať žije PSP“ byl uspořádán pro žáky nižšího i vyššího gymnázia.

Hlavním programem pro studenty vyššího gymnázia byla soutěž v tom, kdo si zapamatuje co nejvíce prvků a co nejrychleji je přesně doplní  do slepé tabulky. Byli jsme velmi mile překvapeni, jakou práci  si s učením soutěžící dali. Nečekali jsme ani tak velkou úspěšnost v rychlosti správného vyplnění slepé tabulky. Vedlejší program zahrnovala soutěž o poskládání co nejdelší věty tvořené ze značek prvků. Výsledkem byly často dlouhé a zajímavé věty. Některé byly opravdu pozoruhodné, jako např. „LvI Se PrAlI O OVCI, KTeRa Se BaLa PrAsAt, KTeRe HLaSiTe CHRaPaLY Na PaSeCe v NOCI, KDy PTaCI LiTaLi Po NeBI, SrNCI TiSe ReKLi OVCI, At UTeCe PrYC.“

Žáci nižšího gymnázia oslavili výročí vzniku PSP výrobou vlastních periodických soustav prvků. Všechny se velice povedly a můžete si je prohlédnout na nástěnkách umístěných u učebny chemie.

Všem zúčastněným děkujeme za snahu a spolupráci. Doufáme, že se vám kreativní chemický program a ceny ve formě vlastnoručně vyráběných klíčenek, sladkého dortu a perníčků se značkami prvků líbily.

studenti 2. C, Mgr. Tereza Sláčalová a Mgr. Martina Lubojacká, DiS.