Americkým kongresmanem v sedmnácti

Ve dnech 4. – 9. září 2022 se v Plzni uskutečnila akce Český Model Amerického Kongresu (ČMAK). Co je to ČMAK? – Na ČMAKu se můžete stát poslancem, nebo senátorem jedné ze stran ve výboru dle vlastního výběru. Rovněž můžete zastávat funkci novináře, ministra, nebo také lobbisty a prosazovat zájmy své korporace různými „příspěvky na kampaň“ v kongresu.

První dva dny se nesly v duchu příprav, workshopů a seznamování se s ostatními. Třetího dne začala jednání ve výborech, kde každý výbor projednával své dané zákony. Čtvrtý den dopoledne probíhal doprovodný program, kde si účastníci mohli vyzkoušet, jaké to je být soudcem/obhájcem v instituci SCOTUS (Supreme Court of the United States – Ústavní soud Spojených Států). Odpoledne a další den (pátý) pokračovala jednání ve výborech. Šestý den se sešlo celé plénum Sněmovny reprezentantů. Zde se probralo pět vybraných zákonů, o kterých se nadále diskutovalo, a po skončení zasedání následovalo smutné ukončení a loučení.

A co vám ČMAK může nabídnout? Pomůže vám rozvíjet důležité soft skills, jako je například debata, tvorba kompromisů, týmová spolupráce apod.

 

Tomáš Jelínek 3. B, účastník ČMAKu