Od 11. do 13. září si studenti 4. B vychutnávali nejen krásy Prahy, ale i letní slunečné počasí.
Pondělní část exkurze jsme zahájili na Loretě, kde se nás ujala kunsthistorička, paní Baštová. Vysvětlila nám barokní symboly na obrazech, které jejím přičiněním byly objeveny v kryptě před několika málo lety, a provedla nás celým komplexem. Pak jsme se vydali do areálu Pražského hradu v doprovodu paní Olgy Rohelové, členky Společnosti bratří Čapků. Jednotliví studenti odprůvodcovali známé památky: Matyášovu bránu, chrám sv. Víta, Vladislavský sál, Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Jižní zahrady a Plečnikovy úpravy Hradu. Po rozchodu na občerstvení nás paní Rohelová zavedla k dvouvile bratří Čapků na Vinohradech a poutavě povídala o jejich životě a tvorbě. Každému věnovala drobný dárek v podobě brožury o díle nejen obou bratrů, ale i jejich sestry Heleny. Večer studenti zhlédli představení Návštěva na Nové scéně Národního divadla. Jednalo se o divadelní adaptaci stejnojmenné povídky Emila Hakla. Herecky v ní zazářili David Prachař, Saša Rašilov, David Matásek, Ondřej Pavelka a Tereza Jarčevská s muzikantem Petrem Šmídem.
Úterní program začal návštěvou Národního památníku hrdinů heydrichiády, pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje a krypty, kde se ukrývali Jan Kubiš, Josef Gabčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Josef Valčík, Jaroslav Švarc a Jan Hrubý. Pak se studenti přemístili do Armádního muzea Žižkov, kde si mohli prohlédnout expozice, které mapují české dějiny od prvních stop osídlení po naši současnost. Úterní odpoledne bylo v režii každého účastníka exkurze. Někdo odpočíval na Střeleckém ostrově, někdo navštívil svou rodinu, někdo zavítal do Werichovy vily na Kampě… V podvečer se studenti sešli v hledišti Činoherního klubu, kde z prvních řad mohli vnímat jevištní výkony Ondřeje Sokola, Kateřiny Lojdové a Martina Fingera ve hře Zrada Harolda Pintera.
Středeční dopoledne jsme strávili v Zítkově a Schulzově budově Národního divadla. Zasvěcený výklad sympatického průvodce nás obohatil o informace o základních kamenech ND, o obou architektech, o výzdobě interiérů a exteriérů, o dobrých inscenacích, které jsou uváděny v této divadelní sezóně.
I když někdy studenti trpěli hladem a žízní, i když se někdo občas opozdil na místě srazu, i když jsme vlak domů stihli jen tak tak, byl pobyt v Praze hezkým prodloužením léta na začátku školního roku.
Mgr. Markéta Tesařová, třídní 4. B, a Mgr. Karolína Neumannová, skvělá fotografka