Adopce na dálku

Adopce na dálku

Co je adopce na dálku? Program Adopce na dálku je charitativní projekt zaměřený na trvalou podporu chudých dětí z rozvojových zemí (např. Indie, Keni, Ugandy, Zambie, Konga či Běloruska). Prostřednictvím dárců umožňuje vybraným dětem získat vzdělání přímo v jejich přirozeném kulturním prostředí. Do programu je zapojeno vícero charaitativních organizací, naše škola pak spolupracuje s Arcidiecézní charitou Praha.

Naše děti z africké Ugandy

S nápadem zapojit se do projektu Adopce na dálku přišla v roce 2005 studentka našeho gymnázia Jana Šilarová, tehdy žákyně 2. ročníku. Jana však nebyla plnoletá, a tak potřebovala pomoc své třídní profesorky Markéty Tesařové. Vše se zdařilo a naše škola adoptovala své první dítě z Afriky.

A na koho konkrétně studenti a učitelé našeho gymnázia přispívali a přispívají? Prvním dítětem byla Teddy Nakabira, která se však asi po roce odstěhovala z oblasti, v níž Arcidiecézní charita Praha působí, a tak se ztratila z našeho zorného pole.

Poté jsme podporovali další dvě děti z Ugandy: Elizabeth Wakulu a Derricka Katantaziho.

Když jsme se o Elizabeth dozvěděli, bylo jí čtrnáct let a chtěla se stát lékařkou. Bydlela ve vesnici Kiteredde. Její otec zemřel a matka, alkoholička, měla ještě další děti a přestala se o Elizabeth starat. Dívka se ocitla zcela bez pomoci, naštěstí se jí ujala jedna žena z farnosti. Tak se dostala do oblasti, kde působí Arcidiecézní charita. Po roce však odešla a charita na ni ztratila kontakt.

V současné době několik let finančně pomáháme Derrickovi. Tento chlapec letos oslaví již své 16 narozeniny. Jako malý kluk toužil stát se řidičem. Bydlí v obci Kabubiro. Otec jeho matku a tři sourozence opustil. Nebýt naší pomoci, nemohl by chodit do školy a na své představy o budoucnosti by musel zapomenout.

Díky naší pomoci mohou děti chodit do školy, naučit se číst, psát, počítat, osvojují si hygienické a zdravotní návyky. Tím vším se zvyšují jejich šance uspět ve společnosti, získat zaměstnání, které jim umožní prožít důstojný život.

Arcidiecézní charita Praha

Arcidiecézní charita Praha v Ugandě pomohla získat vzdělání více než 30 tisícům dětem. A to nejen přímou finanční podporou dětí, ale také pořádáním kurzů pro dospívající i dospělé, nebo výstavbou, rekonstrukcí a vybavováním základních, odborných škol a vzdělávacích center.

Programy ADCH Praha pomáhají místním komunitám také formou osvěty, zdravotní prevence, formováním svépomocných skupin, podporou vlastního zaměstnání, mikrofinancováním, tj. poskytováním drobných půjček, výstavbou komunitních center, kde se vesnická komunita vzdělává a organizuje.

Hlavním zdrojem obživy na venkově v rozvojových zemích je zemědělství, proto ADCH Praha usilujeme o jeho rozvoj (zlepšení vybavení, pěstování nových plodin, organizace prodeje zemědělské úrody, zavlažování atd.). Obyvatelé venkova tak získávají vyšší soběstačnost, neboť  peníze z prodeje malých přebytků úrody jsou pro mnohé rodiny jediným příjmem. A ten musí zbýt na nákup oblečení, petroleje na svícení, mýdla, léků i školních poplatků.

Díky spolupráci ADCH Praha s dalšími organizacemi byla v únoru 2007 slavnostně otevřena nemocnice v Buikwe, která mimo jiné zajišťuje i očkování dětí v těžce přístupných oblastech, umožňuje testování dětí na HIV apod.