Shrnutí bravurních úspěchů žáků nižšího gymnázia v Matematické olympiádě

Matematická olympiáda je prestižní soutěží, kterou pořádá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Jednota českých matematiků a fyziků a Matematický ústav Akademie věd České republiky. V tomto ročníku se v novojičínském okrese v kategoriích Z6 – Z9 (tedy pro 6. – 9. ročníky) zapojilo do olympiády celkem 340 žáků. Naši žáci dlouhodobě v této soutěži podávají velice solidní výsledky a i přes velkou konkurenci tomu nebylo jinak i v letošním ročníku.

Celkem řešilo olympiádu ve svých kategoriích 9 žáků z 6. A, 8. A a 9. A a pod motivačním vedením paní prof. Ondrušové dokonce celá 7. A. Po vyhodnocení školní úrovně jsme do okresních kol, která probíhala ve Středisku volného času Fokus v Novém Jičíně, vyslali celkem 13 nejlepších matematiků a matematiček našeho nižšího gymnázia.

Pro 6. – 8. ročníky proběhlo okresní kolo 4. dubna. Vojta Jozek z 6. A získal cenné zkušenosti, jak to na podobných soutěžích chodí, obsadil 16. místo a stal se úspěšným řešitelem. Ze 7. A se o něco lépe dařilo Veronice Tížkové, která skončila na děleném 12. – 16. místě a do nejúspěšnější první desítky se dostala Anna Potschová. Kategorie Z8 byla nesmírně vyrovnaná a pro nás zároveň velice úspěšná. Na plný počet bodů dosáhli celkem 4 olympionici a z nich i jeden náš, Tomáš Fešar, 8. A. Těsně, o jeden jediný bod, pod stupínky vítězů se umístil Michal Bravanský a obsadil 5. – 8. místo a o další jeden bodík za ním na pěkném 9. místě (i když se ztrátou pouze 2 bodů z celkového počtu 18 bodů) skončila Marta Čermáková.

A nyní výsledky deváťáků. O jejich kvalitách hovoří už to, že do okresního kola se dostalo 24 žáků a mezi nimi hned tři z našeho gymnázia. Pavel Růčka se stal s nadpoloviční většinou získaných bodů jedním ze 17 úspěšných řešitelů a obsadil 15. místo. Obrovský úspěch zaznamenali Matyáš Khýr a Štěpán Postava, kteří zcela správně vyřešili všechny zadané úlohy, získali plný počet bodů a obsadili tak dělené 1. – 6. místo. Všichni tři byli pozváni i do krajského kola, které se pro nižší ročníky nepořádá. A teď přichází to nejlepší. Matyáš Khýr počítal skvěle, ze čtyř příkladů po 6 bodech ztratil pouze 3 body a v konkurenci 137 žáků z celého Moravskoslezského kraje získal skvělé 19. místo. Nakonec třešnička na dortu všech úspěchů – absolutním vítězem po zhodnocení všech kritérií, s plným počtem bodů ze školního, okresního i krajského kola se stal ŠTĚPÁN POSTAVA.

Na výsledcích vidíme, že čím déle jsou žáci na našem gymnáziu, tím vyšších příček dosahují, což nás nesmírně těší. Všem mnohokrát děkujeme za prvotřídní reprezentaci školy a přejeme minimálně stejně úspěšné další ročníky.

Mgr. Jan Hruška