Naše gymnázium má rodilého mluvčího

Ahoj, Alecu, můžeš nám prozradit něco málo o sobě?

Takže jmenuji se Alec, pocházím z Kalifornie, mám mladšího bratra, který studuje biologii na univerzitě. Mám rád pohyb v přírodě, běhám, nedávno jsem vylezl na Lysou horu a prožil krásné okamžiky v souznění s přírodou. Také rád vařím a jím, mé oblíbené jídlo je pizza. Získala si mě i česká kuchyně, zvláště knedlíky.

Jak ses dozvěděl o možnosti vyučovat u nás angličtinu?

Bývalý profesor na univerzitě se zmínil o této možnosti a povzbudil mě, abych odcestoval učit do zahraničí. A já jsem se rozhodl pro Českou republiku.

Jaké je tvoje vzdělání?

Studoval jsem na univerzitě v Kalifornii, navštěvoval jsem UCLA, kde jsem se specializoval na světovou historii a veřejné vztahy. Angažoval jsem se v řadě klubů, které se zaměřovaly na růst vzdělání v komunitě.

Co očekáváš od pobytu v naší zemi a konkrétně na naší škole?

Nemám přesná kritéria, očekávám cokoliv zajímavého ve vaší zemi. Speciálně v učení vidím možnost, jak si udržet otevřenou mysl. Mám své vlastní, možná trochu zvláštní a svérázné představy a jsem připraven poznávat a přijímat vše, co se mi přihodí.

Proč sis vybral naše gymnázium?

Původně jsem žádal o místo v ostravské jazykové škole Cloverleaf. Úspěšně jsem zvládl konkurz a mohl jsem si vybrat školu, kde bych chtěl učit. Zaujala mě krajina a příroda v okolí Ostravy, takže jsem byl zkontaktován s vaším gymnáziem.

Jací jsou podle tebe čeští studenti?

Myslím, že jsou velmi zdvořilí a slušní.

Už jsi měl čas poznat Bílovec a jeho okolí?

Jistě, Bílovec je velmi příjemné městečko. Mnohokrát jsem navštívil Ostravu (pracuji tam na dalších dvou školách). A určitě v blízké době plánuji poznat nějaké zámky.

Musel jsi řešit nějaké potíže během svého pobytu u nás?

Myslím, že největším problémem je najít si čas popovídat si s  kamarády a mojí rodinou, protože časový rozdíl to někdy dost komplikuje.

Máš ve své učitelské kariéře další plány?

Určitě ano, až se vrátím zpět do Spojených států, plánuji stát se učitelem světové historie. Možná své plány trochu přehodnotím a budu se zabývat vzdělávací politikou.

Kalifornie a Česká republika – mají něco společného?

Myslím, že Češi umí být pěkně ulítlí, což mi připomíná spoustu lidí v Kalifornii.

Co jsi očekával od příjezdu do České republiky?

Očekával jsem, že zažiji kulturní šok. Po příjezdu jsem byl překvapen, že Česká republika není až tak rozdílná od USA.

Je něco, co tě na Bílovci příjemně překvapilo?

Jak lidé, tak prostředí. Všichni, se kterými jsem se setkal, na mě byli milí a se vším mi pomohli, když jsem potřeboval. A příroda v okolí Bílovce je daleko krásnější, než jsem si představoval.

Jak na tebe působí naše gymnázium, učitelé, studenti, školní jídelna, sportovní vybavení, ubytování…

Myslím, že školní prostředí je vyhovující, všechno je, jak má být, a všichni jsou profesionálové na svém místě.

A co český humor? Rozumíš mu?

Sledoval jsem český film Pelíšky a některé momenty byly k popukání. Pokud to je český humor, tak si myslím, že ho chápu.

Alec Strzemp, kabinet anglického jazyka