Listování

Legenda H + Z

Bylo slunečné ráno. Naše třída se společně s 2. A ubírala do městské knihovny. Všichni jsme byli patřičně šťastní, jelikož jsme se zbavili matematiky, a tak jsme asi za pět minut byli na místě. Vkráčeli jsme do místnosti, kde se měla akce uskutečnit, posedali na židle a sledovali, jak se herci připravují na představení. Po zavěšení nejdůležitější rekvizity (vozu Tatra) nám Pavel Oubram a Tomáš Drápela představili knihu i její autory. Po krátkém úvodu mohlo konečně všechno začít.

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund neprošli svou cestou vůbec lehce. V roce 1947 vyjeli z Prahy, vydali se špatným směrem, a když přicestovali do Káhiry a chtěli projet pouští, nemohli sehnat povolenku. Po tom, co se jim vylily skoro všechny zásoby s vodou a oni skončili uprostřed vyprahlé pouště, se na ně konečně usmálo štěstí. Dorazili do Kapského města, doplnili zásoby a po pár dnech byli opět plní energie a natěšení na cestu do Ameriky.

Když spolu se svým autem vysedli z lodi v Jižní Americe, stalo se něco, co nečekali. V Argentině potkali Čecha! Ten jim podrobně povyprávěl o své pouti do Ameriky a také celý svůj příběh. Po tomto malém zpestření se cestovatelé vydali na sever, ,,závratnou“ rychlostí projeli Kordillery a po vodě se opět vrátili do Evropy. Do Československa přijeli roku 1950, kde je přivítal bouřlivý potlesk a provolávání slávy. Jejich cesta ale ještě nebyla u konce…

Tato kniha se ,,Legenda H + Z“ nejmenuje pro nic za nic. Tito dva muži jsou opravdové legendy, kterých na světě není mnoho. Však si ten titul opravdu zasloužili.

Michaela Černínová, tercie

Procestovat celý svět?

Jo, to bych taky chtěla. Ale nejsem Hanzelka ani Zikmund, abych několik let studovala jazyky a své auto a poté se v něm vydala do Afriky. To po mně fakt nechtějte. Já si radši sednu do letadla a nechám se dopravit na hotel. Ale stejně musím uznat, že to jejich dobrodružství bylo super.

Jinak bychom na dané představení včera nešli v rámci projektu Listování. Musím říct, že jsem byla dosti překvapená. Herci vše pojali vtipně, a proto se celou místností rozléhal smích. Jak už můj a mých spolužáků, tak i 2. A,  která šla s námi, a paní učitelky Tesařové. Ukázali nám jak trable při cestě, tak různě vtipné momenty. Jako třeba když v Africe potkali lvy a hrochy nebo když projížděli poušť bez vody.

Čekala nás také Amerika, kde jsme sledovali Hanzelku a Zikmunda, jak si užívají cestu. Když tedy pominu, že se dostali i do vězení. To muselo být opravdu děsné a věřím, že by tam nikdo z nás nechtěl.

Včerejšek jsem si fakt užila. Tomáš a Pavel vše skvěle zahráli a my všichni jsme viděli, jaké dobrodružství Hanzelka se Zikmundem zažili. Děkuji, že nás tam paní učitelka Tesařová vzala.

Bylo to husté!!!

Věra Řeháčková, kvarta