Exkurze do Prahy

Dny od 30. září do 2. října netrávili studenti čtvrtých ročníků v lavicích jako obvykle, ale na třídenní exkurzi v našem historicky a kulturně významném hlavním městě Praze.

Již v šest hodin ráno se všichni společně sešli na nádraží ve Studénce, aby nastoupili do vlaku, který je během tří hodin dovezl až do konečné stanice. Nedlouho poté, co dorazili do cíle, je čekala nevšední prohlídka města. Vydali se zde totiž po stopách jednoho z nejznámějších českých autorů, kterým není nikdo jiný než Karel Čapek.

Oba večerní programy nabídly žákům kulturní zážitek ve formě divadelních představení. V Divadle D21 zhlédli kabaretní zpracování Čapkovy Války s Mloky a v mnohem honosnějším Stavovském divadle pak Misantropa, velmi moderní a inovativní podobu známého Molièrova díla.

Kromě toho stačili navštívit i památník heydrichiády, Pražský hrad, Národní knihovnu a nahlédli do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V době rozchodu měli navíc možnost objevovat krásy Prahy dle libosti po vlastní ose.

Každá z tříd byla ubytovaná jinde a mírně se lišily i jejich denní programy. Své rezidence opustily obě skupiny poslední den brzy odpoledne sice unavené, ale plné zážitků, nových vědomostí a poznatků. O půl šesté se všichni včetně profesorů rozešli domů z nádraží ve Studénce, kde před třemi dny exkurze začala.

Účelem výletu bylo žákům přiblížit kulturu, literaturu a historii. Poznání zpoza školních lavic v učebnách se totiž nikdy nemůže vyrovnat osobním zkušenostem z míst, která jsou s tím vším přímo spjata. Tím byl účel jistě splněn víc než na jedničku.

Renáta Rajčanová, oktáva